Certificeringsrådet

Certificering af moduler i den offentlige lederuddannelse (DOL) foretages af et Certificeringsråd på baggrund af kriterier i certificeringsbekendtgørelsen, der skal sikre, at modulerne er på diplomniveau.
Kontakt
Chefkonsulent
Telefon: +45 72 31 90 01
E-mail: jso@ufm.dk
Fuldmægtig
Telefon: +45 72 31 86 18
E-mail: scp@ufm.dk

Certificeringen foretages af Certificeringsrådet på baggrund af en række kriterier, som skal sikre, at modulerne er på diplomniveau, herunder at mål for læringsudbytte i de enkelte moduler lever op til den gældende danske kvalifikationsramme.

Kriterierne fremgår af certificeringsbekendtgørelsen.

Medlemmer af Certificeringsrådet:


Ulla Koch, Formand.Tidl. rektor.
Udpeget af Uddannelses- og Forskningsministeren.
Periode for udnævnelse: 15.12.2015-15.12.2019.
Årligt vederlag: kr. 25.000.

Thomas Molin (indstillet af Finansministeriet).
Kontorchef, Moderniseringsstyrelsen.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Henrik Casper (indstillet af KL).
Chefkonsulent, KL.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Marianne Jensen (indstillet af Danske Regioner).
Sygeplejefaglig direktør, Regionshospitalet Randers.
Periode for udnævnelse: 15.12.2015-15.12.2019.

Mette Marie Langenge (indstillet af LO).
Ledelseskonsulent, HK/Kommunal.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Bodil Rasmussen (indstillet af FTF).
Konsulent, FTF.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Tommy Dalegaard Madsen (indstillet af AC).
Lektor, UCC.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Steffen Svendsen (indstillet af Professionshøjskolernes Rektorkollegium).
Prorektor, UC Lillebælt.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Certificeringsrådet træffer sin afgørelse om certificering på baggrund af en indstilling fra et fagligt ekspertudvalg. De faglige ekspertudvalg består af tre medlemmer, som alle er beskikket af Uddannelses- og Forskningsministeriet. De faglige eksperter beskikkes for en periode af 4 år.

Senest opdateret 29. august 2017