Lektoratsudvalget

Lektoratsudvalget har til formål at udbrede kendskabet til dansk sprog og kultur i udlandet.

Formanden er udpeget af ministeren, og det øvrige udvalg er udpeget af ministeren efter indstilling fra Danske Universiteter.

Medlemmer 

Bettina Perregaard

Bettina Perregaard, formand

Lektor, ph.d. 
Periode for udnævnelse: 01.09.2016-31.08.2020
Årligt vederlag/arbejdsgiverkompensation: kr. 20.258 i honorar og kr. 157.966 som frikøb.

Regionsansvarlig for det nordisk-baltiske område.

Rita Cancino

Rita-Cancino.jpgLektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.08.2010-31.07.2014 og 01.08.2014-31.07.2018
Årligt vederlag/arbejdsgiverkompensation: kr. 18.341

Regionsansvarlig for det romanske område.

Kristian Tangsgaard Hvelplund

Lektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.01.2017-31.12.2020
Årligt vederlag/arbejdsgiverkompensation: kr. 18.341

Regionsansvarlig for det engelsksprogede område.

Anna Lena Sandberg

Anna-Lena-Sandberg.jpgLektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.08.2014-31.07.2018
Årligt vederlag/arbejdsgiverkompensation: kr. 18.341

Regionsansvarlig for det germanske område.


Peter Bugge

Peter Bugge.jpgLektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.07.2010-31.07.2014 og 01.08.2014-31.07.2018
Årligt vederlag/arbejdsgiverkompensation: kr. 18.341 

Regionsansvarlig for Asien og det øst- og centraleuropæiske område.

Senest opdateret 02. januar 2017