Kunsten at få andre til at opdage 

Forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsminister Christina Egelunds tale til Undervisningsprisen 2026, den 22. september 2026

Deres Majestæt, kære prismodtagere, kære øvrige nominerede, kære studerende, kære undervisere og alle jer, der er med i dag. 

”The art of teaching is the art of assisting discovery.” 

Jeg ville ønske, at det var mit citat. Men det kan jeg desværre ikke tage æren for. De kommer fra den amerikanske digter, forfatter og professor Mark Van Doren.

Jeg synes citatet er et godt sted at begynde i dag. For det er netop det, god undervisning kan: at hjælpe andre med at opdage.

Det kan være ny viden eller en ny sammenhæng. Men det kan også være en interesse, man ikke vidste, man havde. En evne, man ikke selv havde fået øje på. Eller oplevelsen af pludselig at forstå noget, der virkede helt umuligt fem minutter tidligere. 

God undervisning handler om meget mere end at give de studerende svarene. Og den handler også om mere end et godt PowerPoint-slide, selvom jeg har stor respekt for dem, der mestrer den disciplin. 

God undervisning handler om det, der sker inde i hovedet på de studerende, der sidder i rummet. Om deres nysgerrighed, engagement og lyst til selv at undersøge.

Det er blevet endnu tydeligere for mig, efter at jeg har fået tilføjet digitalisering til min efterhånden lidt lange ministertitel. For med kunstig intelligens har vi adgang til flere svar end nogensinde før. AI kan skrive en tekst, forklare et svært begreb og opsummere en rapport. Den kan sikkert også lave et glimrende referat af den her tale. 

Men det betyder ikke, at vi ikke længere har brug for dygtige undervisere. Tværtimod har vi brug for jer, der kan stille de gode spørgsmål, se når en studerende har brug for en anden forklaring og hjælpe dem med selv at finde vej.

Og netop den rolle ser vi stærke eksempler på i dag. Der har været mange nominerede til Undervisningsprisen, og det vidner om, at I er en stor gruppe af seje, dedikerede undervisere. Det er beundringsværdigt. I dag er der syv prisvindere. Amalie, Bjarne, Brian, Gry, Lars, Lene og René – I underviser i forskellige fag, på forskellige institutioner og med forskellige metoder. Jeg vil gerne fremhæve nogle af de ting, I gør. 

Amalie, du tør bryde med de vante undervisningsmønstre. Du tager de studerende med ind i ministerierne og kan gøre selv tørre teorier levende med speed-dating og skumdyr.  

Bjarne, du viser de studerende, hvorfor matematik og fysik betyder noget uden for undervisningslokalet. Du tager udgangspunkt i virkelige ingeniørproblemer – og hos dig er et forkert svar ikke en fiasko, men et sted at begynde.

Brian, du ser undervisning som en levende proces. Du bruger din intuition til at mærke, hvad de studerende har brug for, og med din ”stuegang” følger du dem tæt. Du gør gerne lidt ekstra, hvis det betyder, at alle går derfra med noget.

Gry, du ved, at de studerende ikke kommer tomhændede ind i dit undervisningsrum. Du tager deres erfaringer fra praksis alvorligt og hjælper dem med at sætte faglige ord på det, de allerede ved.

Lars, du kender vejen fra byggepladsen til undervisningslokalet. Den erfaring bruger du til at bygge bro til arbejdslivet. Og som du selv siger: Man må gerne lave fejl – bare helst ikke den samme to gange.

Lene, du insisterer på, at undervisning både skal kunne mærkes i hovedet og i hjertet. Du bruger de studerendes erfaringer fra praktikken til at arbejde med de svære dilemmaer, de møder som pædagoger. 

Og René, du lærer de studerende at arbejde med virkelige problemstillinger, hvor der ikke altid findes ét rigtigt svar. Og det er en vigtig del af at uddanne gode ledere. 

Syv forskellige undervisere. Syv forskellige fag. Og syv forskellige måder at skabe undervisning, der gør en forskel.

I er indstillet, fordi jeres studerende oplever, at I gør noget særligt for dem – og fordi jeres kolleger kan se det samme. I har på hver jeres måde fundet jeres egen opskrift på det, undervisning i sidste ende handler om: at åbne en dør, som de studerende selv kan gå igennem. 

Jeg er ret sikker på, at det var netop dét, Mark Van Doren mente, da han skrev: “The art of teaching is the art of assisting discovery.” Og det er en kunst, I mestrer.

Så tak for jeres faglighed, jeres engagement og jeres nysgerrighed – og stort tillykke med Undervisningsprisen 2026. 

Publiceringsdato:

ISBN (digital udgivelse):

Udgiver: 

Publikationsår: 

Sideantal: 

Indsæt tekst om publikationen her

Hent publikationen

[Link til publikationen indsættes ovenfor og dette slettes]