Elever på ungdomsuddannelser kan se frem til, at de fremover må tjene 1.100 kroner mere om måneden ved siden af deres SU. Det sker efter, at aftalekredsen bag SU-reformen bestående af regeringen, LA, KF og DF er blevet enige om at hæve fribeløbsgrænsen på ungdomsuddannelser.
Pressemeddelelser 2025
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund har godkendt 15 nye uddannelser fordelt over hele landet. Både danske og internationale studerende får nye muligheder for at uddanne sig – blandt andet inden for cybersikkerhed og kunstig intelligens.
Regeringen og DD, SF, LA, KF, EL, DF og ALT er enige om at hæve kvaliteten af de professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser, så flere får lyst til at vælge dem. Der skal være bedre mulighed for uddannelse hele livet, og der åbnes for flere internationale studerende.
Antallet af ansøgere, der har søgt ind på en uddannelse via kvote 2, er steget med 4 procent i forhold til sidste år. Antallet af ansøgere til professionsuddannelserne på velfærdsområdet er overordnet set uændret.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til Kenya for at undersøge mulighederne for at styrke samarbejdet inden for videregående uddannelse, forskning og innovation. Rejsen gennemføres som et led i regeringens nye strategi for Afrika.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til Polen for at deltage i uformelt ministermøde om forskning. Europas konkurrenceevne og omsætning af banebrydende forskning til innovative løsninger er på programmet.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til Italien for at mødes med sine italienske ministerkollegaer. De skal drøfte forskning, innovation og rumpolitik. Derudover skal Christina Egelund besøge ESA’s jordobservationscenter lidt uden for Rom.
Fem yngre forskere i international særklasse får i dag overrakt EliteForsk-prisen, der anerkender forskere, som på ekstraordinær vis bidrager til at styrke dansk forskning. Priserne overrækkes af H.M. Dronningen og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund i Den Sorte Diamant i København
Den 25. februar uddeler H.M. Dronning Mary og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund EliteForsk-prisen 2025 til fem udvalgte forskere i Dronningesalen i Den Sorte Diamant.
Er du nysgerrig på, hvorfor vi bliver overvægtige, eller hvordan vores liv ville ændre sig, hvis vi kunne stoppe aldring? Disse og mange flere spørgsmål kan du få svar på, når 240 forskere igen i år drager ud til nysgerrige danskere for at dele deres viden under Forskningens Døgn.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser i dag til Bruxelles for at deltage i 17th European Space Conference, der samler de vigtigste beslutningstagere for europæisk rumpolitik. Det sker i et år, hvor en ny EU-rumlov og et nyt EU-rumprogram skal forhandles.
Regeringen har besluttet at investere over 135 millioner kroner i ESA-programmer, der blandt andet fokuserer på teknologiudvikling og rumforskning inden for grøn omstilling, telekommunikation og samfundssikkerhed. Investeringerne er med til at give nye kompetencer og erhvervsmuligheder i Danmark.
Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har bevilliget ca. 40 millioner kroner til etableringen af et såkaldt fyrtårnsmiljø, der skal være et førende forskningsmiljø inden for bio- og life science. Fyrtårnsmiljøet får hovedsæde på Københavns Universitet og har aktiv deltagelse fra både AU og DTU.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til Japan for at styrke det dansk-japanske samarbejde om forskning og teknologi. Ministeren skal blandt andet underskrive en erklæring, der styrker samarbejdet om kvanteteknologi.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til Kina, hvor hun skal mødes med flere kinesiske ministerkollegaer og tilpasse dansk-kinesiske samarbejdsaftaler. Møderne skal også bruges til at drøfte muligheder og udfordringer i det bilaterale samarbejde.
Handlinger tilknyttet webside