Gå til indhold

Seminar om EU-partnerskabet Chips JU og kommende opslag

Seminaret sætter fokus på EU-partnerskabet Chips JU, der de kommende år afsætter 10 mia. euro til halvlederteknologi. På seminaret får du indsigt i de aktuelle muligheder, rig mulighed for at netværke og drøfte perspektiverne i de kommende opslag for 2026-27. Seminaret holdes på DTU den 21. februar.
  • Seminar om EU-partnerskabet Chips JU og kommende opslag
  • 2025-02-21T13:00:00+01:00
  • 2025-02-21T15:00:00+01:00
  • Seminaret sætter fokus på EU-partnerskabet Chips JU, der de kommende år afsætter 10 mia. euro til halvlederteknologi. På seminaret får du indsigt i de aktuelle muligheder, rig mulighed for at netværke og drøfte perspektiverne i de kommende opslag for 2026-27. Seminaret holdes på DTU den 21. februar.
  • Tid og sted
  • Hvornår 21. februar 2025 fra 13:00 til 15:00
  • Hvor DTU Nanolab
    Akademivej, Building 358
    2800 Kongens Lyngby
  • Målgruppe Universiteter, virksomheder og organisationer m.m., der arbejder med halvlederteknologi
  • Link Ekstern webside for arrangementet

Målgruppe

Seminaret er for dig, der interesseret i at diskutere og drøfte mulighederne i det europæiske partnerskab Chips Joint Undertaking (JU) og relaterede finansieringsmuligheder i Horizon Europe. Du kan på seminaret også netværke med aktører i de danske forsknings- og innovationsmiljøer, der forsker, innovere eller producere halvlederteknologi/mikrochips..

Det er gratis at deltage i seminaret, men tilmelding er nødvendigt.

Program

Seminaret byder på følgende program.

Tid Emne
13:00 Velkomst og introduktion til arbejdsprogrammet 2026/27 for Chips JU

Rundt om bordet:

- Hvem er hvem?

- Hvad håber du at få ud af dette seminar?

Diskussion (sandsynligvis opdelt i mindre grupper)

- Introduktion til diskussionsemner og foreslåede resultater

Opsummering og konklusioner

15:00 Foreslåede næste skridt


Sprog

Seminaret holdes på engelsk.

Tilmelding

Tilmeld dig seminaret på:

Arrangør

Uddannelses- og Forskningsstyrelsen i samarbejde med Innovationsfonden og det danske kompetencecenter for mikrochips (Danish Chips Competence Centre).

EU-partnerskabet Chips Joint Undertaking (JU) understøtter implementeringen af forsknings- og innovationsaktiviteter under den europæiske Chips Act. Det overordnede formål med Chips Act er at styrke EU’s økonomiske sikkerhed inden for halvlederteknologi/mikrochips.

Kontakt

Matthias Humer
Fuldmægtig
Tlf.: +45 72 31 87 10
Email: matu@ufm.dk