Du er her: Forside Uddannelse Råd, nævn og udvalg Certificeringsrådet

Certificeringsrådet

Certificering af moduler i den offentlige lederuddannelse (DOL) foretages af et certificeringsråd på baggrund af kriterier i certificeringsbekendtgørelsen, der skal sikre, at modulerne er på diplomniveau.
Kontakt
Sarah Cecilie Kjærgård Pedersen
Fuldmægtig
Tlf.: +45 72 31 86 18
Email: scp@ufm.dk

Kriterierne fremgår af certificeringsbekendtgørelsen.

Medlemmer af Certificeringsrådet:


Ulla Koch, Formand. Tidl. rektor.
Udpeget af uddannelses- og forskningsministeren.
Periode for udnævnelse: 15.11.2019-14.11.2023.
Årligt vederlag: kr. 50.000.

Hanne Fredslund (indstillet af Skatteministeriet).
Fg. kontorchef, Medarbejder- og Kompetencestyrelsen.
Periode for udnævnelse: 01.03.2020-28.04.2024.

Signe Blaabjerg Christoffersen (indstillet af KL) (Orlov: vikar er Rune Herlin`Kamstrup).
Konsulent, KL.
Periode for udnævnelse: 15.01.2018-14.01.2022.

Karen Ingerslev (indstillet af Danske Regioner).
Kontorchef, Koncern HR, Region Midtjylland.
Periode for udnævnelse: 01.03.2020-28.04.2024.

Mette Marie Langenge (indstillet af LO).
Ledelseskonsulent, HK/Kommunal.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Tommy Dalegaard Madsen (indstillet af AC).
Lektor, KP.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Steffen Svendsen (indstillet af Professionshøjskolernes Rektorkollegium).
Direktør, UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole.
Periode for udnævnelse: 01.07.2017-30.06.2021.

Mads Carstensen, (indstillet af FH)
Konsulent, FH
Periode for udnævnelse: 01.10.2019-30.09.2023.

Certificeringsrådet træffer sin afgørelse om certificering på baggrund af en indstilling fra et fagligt ekspertudvalg. De faglige ekspertudvalg består af tre medlemmer, som alle er beskikket af Uddannelses- og Forskningsministeriet. De faglige eksperter beskikkes for en periode på 4 år.

Senest opdateret 27. maj 2020