Gå til indhold

Lovgrundlag for DFiR

DFiR er nedsat ved lov (Forskningsrådsloven) og har sin egen forretningsorden.

DFiR er nedsat ved Lov nr. 384 af 26. april 2017  (Lov om Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd og Danmarks Frie Forskningsfond). Loven er en revison af den oprindelige forskningsrådslov, der nedsatte DFiR d. 1 april 2014.

Alle medlemmer i DFiR er udpeget af uddannelses- og forskningsministreren og sidder en tre-årig periode med mulighed for genudpegning. De nuværende medlemmer sidder frem til d. 1 april 2020.

                  

Senest opdateret 15. august 2019