Gå til indhold
Du er her: Forside Forskning og innovation Rumområdet Aktuelt Nyheder 2022 Ny Rumsnak episode: Sådan bliver du klog på rumforskning og rumfart

Ny Rumsnak episode: Sådan bliver du klog på rumforskning og rumfart

I denne episode af RumSnak kan du høre mere om de 200 universitets-uddannelser og kurser i Danmark, der på den en eller anden måde handler om rummet og rumforskning. Partnerskabet for Rumrelaterede Uddannelser, udgav i 2021 en kortlægning af kurser og uddannelser.
Kontakt
Cecilie Tornøe
Specialkonsulent
Tlf.: +45 72 31 82 84
Email: ct@ufm.dk


I denne udgave af RumSnak fortæller en studerende, en helt nyslået kandidat, en kandidat der har taget efteruddannelse, og en repræsentant fra Partnerskabet – om at studere rummet, om uddannelsernes samfundsmæssige perspektiv, og om målet med kortlægningen.
Målet med kortlægningen – og med Partnerskabet – er at styrke universiteternes samarbejde om rumrelaterede uddannelser.
Det skal i højere grad være muligt for de studerende at tage fag på andre institutioner, og samtidig skal man sørge for at udnytte ressourcerne bedst muligt, så dyrt udstyr ikke bliver indkøbt alle vegne, og så universiteterne supplerer hinanden i stedet for at konkurrere på rumkurser.

Senest opdateret 28. november 2022