Fejl i indberetningsperiode på DST-indberetningsgrundlag for internationalisering
Der oprettes automatisk en forkert indberetningsperiode på DST-indberetningsgrundlag for internationalisering, når indberetningsgrundlaget oprettes på nuværende tidspunkt.
Når der oprettes et indberetningsgrundlag til DST, dannes indberetningsperioden automatisk ud fra det aktuelle år.
Det betyder, at når der på nuværende tidspunkt dannes et indberetningsgrundlag, så vil slutdatoen være i 2025.
Den 3. februar 2025 er der indberetningsfrist for indberetning af internationalisering til DST.
Flere institutioner har indmeldt supportsager, hvor den dannede indberetningsperiode er 01.09.2024-31.08.2025.
Indberetningsperioden skal rettelig være 01.09.2023-31.08.2024.
Når der er dannet en forkert indberetningsperiode, skal vores leverandør rette perioden. Det er ikke muligt selv at rette.
Når I får oprettet disse forkerte indberetningsperioder, bedes I indmelde en supportsag. Det er ikke tilstrækkeligt at skrive i allerede oprettede supportsager.
Handlinger tilknyttet webside
Senest opdateret
22. januar 2025