Seminar om European University Alliances
Det tyske kontor for Erasmus+ inviterer til seminar i Bonn med fokus på at dele resultater fra European University Alliances med videregående uddannelsesinstitutioner, der er interesserede i European University Alliances
- https://ufm.dk/uddannelse/tilskud-til-udveksling-og-internationale-projekter/arrangementer/2025/seminar-om-european-university-alliances/seminar-om-european-university-alliances
- Seminar om European University Alliances
- 2025-10-20T17:30:00+02:00
- 2025-10-22T18:00:00+02:00
- Det tyske kontor for Erasmus+ inviterer til seminar i Bonn med fokus på at dele resultater fra European University Alliances med videregående uddannelsesinstitutioner, der er interesserede i European University Alliances
- Tid og sted
- Hvornår 20. oktober 2025 17:30 til 22. oktober 2025 18:00
- Hvor Bonn, Tyskland
Målgruppe
Seminaret henvender sig til:
- medarbejdere fra videregående uddannelsesinstitutioner, der allerede er involveret i European University Alliances - i danske sammenhæng også kaldet Europæiske Universiteter,
- medarbejdere fra videregående uddannelsesinstitutioner, der er interesseret i European University Alliances,
- repræsentanter for studenterorganisationer og
- andre interessenter indenfor videregående uddannelse
- Læs mere om Europæiske Universiteter
Formål
Den tematiske konference vil fungere som en netværksplatform, hvor:
- God praksis og overførbare resultater fra alliancerne deles med højere uddannelsesinstitutioner, der endnu ikke er engageret i initiativet.
- Innovative aktiviteter, formater og metoder præsenteres gennem workshops og plenumdiskussioner
- Deltagerne får mulighed for at drøfte muligheder, udfordringer og erfaringer med at arbejde på tværs af grænser.
- Alliancerne præsenterer deres mest lovende initiativer som fælles uddannelsestilbud, mikro-meritter, innovative mobilitetsformater, digitalisering og kompetenceudvikling.
- Konferencen vil samle omkring 150 deltagere fra hele Europa, herunder repræsentanter fra universitetsalliancer, højere uddannelsesinstitutioner, der endnu ikke er involveret, samt interessenter fra nationale og europæiske niveauer, herunder studenterrepræsentanter, nationale agenturer og Europa-Kommissionen.
Praktisk
Da seminaret foregår på engelsk, er det en forudsætning for deltagelse, at man taler engelsk.
Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har mulighed for at sende op til 2 deltagere til seminaret. For at komme i betragtning skal du udfylde nedenstående ansøgningsskema, hvor du begrunder din motivation for at deltage.
Rejse og ophold dækkes af det nationale kontor for Erasmus+.
Ansøgningsfrist
24. juni 2025
Ansøgning
Ansøgning foregår via platformen SALTO E-T, hvor du skal oprette dig som bruger, hvis det er første gang, du tilmelder dig en aktivitet via SALTO E-T. Herinde finder du også programmet for seminaret.
Kontakt
Ditte Lauritzen Mwakalukwa
Specialkonsulent
Tlf.:
+45 72 31 83 06
Email:
dlm@ufm.dk
Handlinger tilknyttet webside
Uddannelses- og Forskningsstyrelsen
Senest opdateret
10. juni 2025