I samarbejde med Dong Energy, Syddansk Universitet og Clean Waste arrangerer Det Strategiske Forskningsråd seminaret med titlen ’Robust og bæredygtig bioenergi’
Arrangementer 2012
DANCORE og Det Strategiske Forskningsråd afholdt seminar med titlen ”Climate Change and Coastal Adaptation”
Danmarks Forskningspolitiske Råd afholdte konference om Forskningsbaseret Uddannelse den 11. oktober 2012.
Hvordan støtter Det Strategiske Forskningsråd forskning i forebyggelse? Hvad betyder det for sundhedssektoren? Hvad siger f. eks. kommunerne? Hvad er forskernes bud på, hvordan vi får forskningsresultaterne i brug?
Sæt kryds i kalenderen og tilmeld dig konferencen, hvor der sættes fokus på fødevareforskningen - vækst, produktion og forbrugere
Fredag den 22. juni 2012 kl. 10.00 – ca. 13 afholder Det Strategiske Forskningsråd, DSF, orienteringsmøde i København for ansøgere, der er inviteret til at indsende en endelig ansøgning med frist i efteråret 2012.
Torsdag den 21. juni 2012 kl. 10.30 – ca. 13.30 afholder Det Strategiske Forskningsråd, DSF, orienteringsmøde i Aarhus for ansøgere, der er inviteret til at indsende en endelig ansøgning med frist i efteråret 2012.
Det Strategiske Forskningsråd arrangerer i samarbejde med de øvrige energiforskningsprogrammer den årlige energiforskningskonference og informationsdag med fokus på grøn omstilling og innovationskapacitet.
Fokus for konferencen – Bioeconomy in Action – er vedtagelsen af en ny europæisk bioøkonomisk strategi, som vil foregå under det danske EU-formandskab.
Handlinger tilknyttet webside