Hvert år hylder Uddannelses- og Forskningsministeriet en forsker, der gør ny viden levende, tilgængelig og inspirerende for den brede offentlighed. Nu åbner muligheden for at indstille forskere til prisen i 2026.
Søg i pressemeddelelser og nyheder
Danmark har investeret betydeligt i infrastruktur og initiativer, der understøtter AI i forskning og innovation. Imidlertid anvendes AI fortsat tøvende i akademisk forskning og samarbejdet mellem uddannelses- og forskningsinstitutioner og virksomheder om AI er begrænset.
Forskere og innovationsaktører i Danmark udviser igen høj international kvalitet, engagement og udsyn. Det viser nye tal fra Uddannelses- og Forskningsstyrelsen om Danmarks deltagelse i Horizon Europe-programmet.
Udbetaling af statens uddannelsesstøtte (SU), befordringsrabat og statens voksenuddannelsesstøtte (SVU) overdrages til ATP.
I dag er uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund i Bruxelles for at være mødeleder i Konkurrenceevnerådet. På dagsordenen er blandt andet, hvordan EU skal støtte forskning i og udvikling af teknologi, der kan tilpasses forsvarsanvendelse.
I dag får syv undervisere overrakt Undervisningsprisen. Prisen gives til undervisere fra landets videregående uddannelser, som formår at inspirere og engagere deres studerende, så de lærer at navigere i en kompleks og omskiftelig verden.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser i dag til Grønland for at styrke samarbejdet mellem Danmark og Grønland på det videregående uddannelsesområde. Her skal hun blandt andet drøfte udvidelse af campus på Ilisimatusarfik (Grønlands Universitet).
Vilkårene for dansk forskning udfordres af geopolitiske spændinger og global konkurrence, som stiller større krav til sikkerhedsprocedurer. Konsekvenserne af det øgede sikkerhedsfokus bør følges, så institutioner og myndigheder kan justere tilgangen, hvis man ikke opnår de ønskede resultater.
Syv undervisere fra landets videregående uddannelser hædres onsdag den 24. september i Operaen i København, når uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund overrækker Undervisningsprisen 2025.
I anledning af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses (DEB) genudpegning af 11 klynger med en samlet pulje på 662 mio. kr. for 2025-2028 inviterede Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd (DFIR) til debat om klyngernes rolle, udfordringer og muligheder i det danske innovationsfremmesystem.
Statistik over bevillinger til grønne forsknings- og innovationsprojekter for perioden 2020-2024 er nu offentliggjort. Data er tidligere udgivet i en årlig publikation ”Bevillinger til grøn forskning og innovation”, men udgives fremadrettet i en Power BI-præsentation i ministeriets datavarehus.
Med en række initiativer vil regeringen forhindre, at et studieophold i Danmark bruges som bagvej til arbejdsmarkedet. Initiativerne lanceres på baggrund af en markant stigning i optaget af studerende fra især Bangladesh og en formodning om, at studieopholdene benyttes til arbejdsmigration.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund har netop besøgt Ukraine for at følge Danmarks indsatser med at genopbygge landet og for at styrke det uddannelses- og forskningsmæssige samarbejde.
Uddannelses- og Forskningsministeriet indkalder forslag til formand for og medlemmer af Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd (DFIR).
Ti lovende forskere på danske institutioner modtager prestigefulde bevillinger fra Det Europæiske Forskningsråd. Bevillingerne giver forskerne mulighed for i løbet af fem år at dykke ned i komplekse, videnskabelige problemstillinger. De nye forskningsprojekter spænder bredt fra teologi til fysik.
I foråret blev et bredt politisk flertal enige om at oprette 800 nye engelsksprogede uddannelsespladser inden for STEM-/IT-området, hvor der er høj efterspørgsel. Nu er pladserne fordelt mellem landets uddannelsesinstitutioner.
Danske universiteter er med til at skabe nogle af Europas mest prestigefyldte kandidatuddannelser gennem Erasmus Mundus. Studerende får undervisning på topniveau på tværs af lande – og institutionerne styrker både studiemiljø og får en stærkere international profil.
Interessen for sproguddannelser er faldet drastisk. Det er vigtigt, at vi i fremtiden har såvel undervisere, forskningsmiljøer og ansatte i erhvervslivet, der kan begå sig på andet end engelsk. Regeringen vil afsætte 68 mio. kr. til at styrke tysk og fransk på de videregående uddannelser.
Antropolog og seniorforsker Sine Plambech vinder Uddannelses- og Forskningsministeriets Forskningskommunikationspris 2025. Sine Plambech modtager prisen for sin store og kreative formidlingsindsats om nationale og globale udfordringer knyttet til migration, trafficking og sexarbejde.
Den 19.-20. marts 2026 samler uddannelses- og forskningsminister Christina Ege-lund ledelser og beslutningstagere fra det videregående uddannelsesområde og forsknings- og innovationssektoren. Mødet afholdes på Hotel Koldingfjord.
Den 28. juli bliver knap 60.000 ansøgere tilbudt en plads på en videregående uddannelse. Flere er optaget på en professionsbacheloruddannelse, mens færre er optaget på blandt andet de akademiske bacheloruddannelser i forhold til sidste år.
Der er pt. ikke adgang til selvbetjeningsportalen e-grant for ansøgere og bevillingsmodtagere. Portalen administrerer programmer og puljer under Danmarks Frie Forskningsfond, Innovationsfonden og Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Statens IT arbejder på at løse problemet.
Europæiske forskningsministre var samlet i København for at diskutere vigtigheden af kritiske teknologier for den europæiske konkurrenceevne og fremtiden for europæisk forskning og innovation.
Sidste år udsprang 29 nye virksomheder, eller såkaldte spin-outs, fra forskningsmiljøerne på danske universiteter, som dermed overgår sig selv. Det viser en ny opgørelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Sydtyskland satser massivt på kunstig intelligens og robotteknologi i udviklingen af fremtidens sundhedsvæsen og har samtidig blikket rettet mod internationalt samarbejde. Det giver danske forskere og startups mulighed for at koble sig på den rivende udvikling, lyder konklusionen i en ny rapport.
I dag udløb fristen for at søge ind på en videregående uddannelse via kvote 1. I år har 85.508 søgt ind, hvilket er en lille stigning i forhold til sidste år. Færre vælger at søge ind på en sproguddannelse, hvilket uddannelses- og forskningsministeren kalder bekymrende.
Nye tal fra Uddannelses- og Forskningsstyrelsen viser en fremgang i den åbne og frie adgang til publiceret forskning for danske universiteter – også kaldte Open Access. 78 procent af publiceret forskning er nu åbent tilgængelig. Det er en stigning på ca. 3 procentpoint fra 2024.
Uddannelses- og forskningsministeren har udpeget Jesper Ryberg som medlem samt Kristian Hvidtfelt og Bjørn Thomassen som suppleanter til Nævnet for Videnskabelig Uredelighed. Tre siddende faglige medlemmer og tre suppleanter genudpeges.
Fra den 1. juli bliver opgaver vedrørende akkreditering af videregående uddannelsesinstitutioner fremadrettet varetaget af et nyt kontor i Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Det sker som følge af, at Danmarks Akkrediteringsinstitution bliver nedlagt.
Den 1. august 2025 tiltræder Torben Orla Nielsen som forskningsattaché ved Danmarks ambassade i USA. Attachéen skal styrke danske forskningsinteresser i et amerikansk landskab under hastig udvikling.
Handlinger tilknyttet webside