Gå til indhold
Du er her: Forside Uddannelse Råd, nævn og udvalg Lektoratsudvalget

Lektoratsudvalget

Lektoratsudvalget har til opgave at rådgive uddannelses- og forskningsministeren om faglige spørgsmål vedrørende Lektoratsordningen samt at indstille sendelektorer i dansk til ansættelse ved udenlandske universiteter.
Kontakt
Anne Marie Logue
Specialkonsulent
Tlf.: +45 72 31 89 21
Email: amlo@ufm.dk

Formanden er udpeget af ministeren, og det øvrige udvalg er udpeget af ministeren efter indstilling fra Danske Universiteter.

Om Lektoratsordningen

Lektoratsordningen har til formål at udbrede kendskabet til dansk sprog, litteratur og samfundsforhold i udlandet.

Medlemmer af Lektoratsudvalget

Bettina Perregaard, formand

Lektor, dr.phil. 
Periode for udnævnelse: 01.09.2016-31.08.2020 og 01.09.2020-31.08.2024
Årligt vederlag: kr. 22.802 (2020)
Frikøb (2020): kr. 174.019

Regionsansvarlig for det nordisk-baltiske område.

Henrik Høeg Müller

Lektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.09.2019-31.08.2023
Årligt vederlag: kr. 20.644 (2020)

Regionsansvarlig for det romanske område.

Kristian Tangsgaard Hvelplund

Lektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.01.2017-31.12.2020 og 01.01.2021-31.12.2024
Årligt vederlag: kr. 20.644 (2020)

Regionsansvarlig for det engelsksprogede område.

Anna Lena Sandberg

Lektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.08.2014-31.07.2018 og 01.08.2018-31.08.2022
Årligt vederlag: kr. 20.644 (2020)

Regionsansvarlig for det germanske område.

Tine Roesen

Lektor, ph.d.
Periode for udnævnelse: 01.09.2019-31.08.2023
Årligt vederlag: kr. kr. 20.644 (2020)

Regionsansvarlig for Asien og det øst- og centraleuropæiske område.

Tilforordnet

Søren Beltoft

Specialkonsulent, Slots- og Kulturstyrelsen

Udpeget af Kulturministeriet

Senest opdateret 05. januar 2021