Universiteter i udlandet, hvor der undervises i dansk

Der undervises og forskes i dansk sprog, litteratur og samfundsforhold på flere end 65 universiteter i udlandet.

 

Bliv del af netværket af danskundervisere i udlandet


Universiteter i udlandet, hvor der er ansat en sendelektor med tilskud fra styrelsen, er markeret med *

Belgien 

Universiteit Gent

Université de Mons
   Margrethe Lykke Eriksen, lektor i dansk
   margrethe.eriksen@umons.ac.be

Bulgarien

Sofia Universitet*
   Elena Stoitseva, lektor i dansk
   eljuckanov@uni-sofia.bg

   Mikael Lyshede, sendelektor i dansk
   mikael@somvinden.eu

Canada

University of British Columbia*
   Kim Sandvad West, sendelektor i dansk
   kim.west@ubc.ca

Estland

Tartu Universitet*
  
Merike Jürna, lektor i dansk
   merikeju@gmail.com

Finland

Helsingfors Universitet
   Claus Kruchov Madsen, lektor i dansk
   claus.madsen@helsinki.fi

Åbo Akademi
   Marie-Louise Lind Sørensen, lektor i dansk
   marie-louise.sorensen@abo.fi

Frankrig

Sorbonne Université*
   Matthias Dressler-Bredsdorff, sendelektor i dansk
   matthias.dressler-bredsdorff@sorbonne-universite.fr

Université Charles de Gaulle Lille III
   Lis Bang Overby, lektor i dansk
   lisoverby@wanadoo.fr

Université de Caen*
  
Christian Bank Pedersen
   christian-bank.pedersen@unicaen.fr

   Lea Allouche, sendelektor i dansk
   lea.allouche@outlook.com

Université de Strasbourg*
   Signe Brenøe, sendelektor i dansk
   brenoe@unistra.fr

Holland

Universiteit van Amsterdam*
   Henk van der Liet, professor i nordisk
   h.a.vanderliet@uva.nl

   Kristina Krake, sendelektor i dansk
   k.krake@uva.nl

Island

Háskolí Íslands*
   
Ann-Sofie Gremaud, sendelektor i dansk
   Grenaud@hi.is

 
  Michael Dal, docent
   michael@hi.is

   Thorhildur Oddsdottir, adjunkt i dansk
   thorhild@hi.is


Den pædagogiske universitetsskole, Háskolí Íslands

Italien

Sapienza - Università di Roma
  
Julia Shore Paludan, lektor i dansk
   jujupshore@yahoo.co.uk

Università degli Studi di Firenze

Università degli Studi di Milano*
  
Andrea Meregalli, lektor i nordisk
   andrea.meregalli@unimi.it

   Annette Lindegaard, sendelektor i dansk
   annette.lindegaard@unimi.it

Japan

Osaka University
   Martin Paludan-Müller, lektor i dansk
   martinpm@webspeed.dk

   Rie Obe, lektor
   rieobe@lang.osaka-u.ac.jp

   Toshihiro SHINTANI, professor emeritus i dansk
   t-shintani@tcn.zaq.ne.jp


Tokai Universitet
   Lise Schou, undervisningsassistent
   dendendea@ybb.ne.jp

Kina

Beijing Foreign Studies University*
   Katrine Yuchen Wang, lektor i dansk
   wangyuchen@bfsu.edu.cn

   Mads Lundegaard, sendelektor i dansk
   mlundegaard@gmail.com

Fudan University*
   Frank Michael Hansen, sendelektor i dansk
   Frank936@hotmail.com

Litauen

Vilniaus universitetas*
   Emil Jonas Slott, sendelektor i dansk
   ejslott@gmail.com

Norge

Universitetet i Oslo
   Gitte Mose, lektor
   gitte.mose@iln.uio.no

Polen

Uniwersytet Gdanski*
   Bo Helldén, sendelektor i dansk
   bo@hellden.dk

   Kazimierz Musial, professor i skandinaviske studier
   kazimierz.musial@ug.edu.pl

   Tomasz Archutowski, lektor i dansk
   tomasz.archutowski@ug.edu.pl


Uniwersytet im. A. Mickiewicza*
   Joanna Maria Cymbrykiewicz, lektor i dansk
   joac@amu.edu.pl

   Sylwia Izabela Schab, lektor i dansk
   sylwias@amu.edu.pl

   Mikołaj Sobkowiak, adjunkt
   miksobko@amu.edu.pl

   Andrzej Szubert, Professor
   szubert@amu.edu.pl


Uniwersytet Mikołaja Kopernika
   Paweł Kaźmierczak, lektor
   p.kazmierczak@umk.pl


Uniwersytet SWPS
   Dorota Rozmarynowska, lektor i dansk
   kulturlink@gmail.com


Uniwersytet Warszawski
   Paweł Kaźmierczak, lektor
   p.kazmierczak@uw.edu.pl


Uniwersytet Wroclawski
  
Janusz Stopyra, lektor i dansk
   janusz.stopyra@uwr.edu.pl

   Józef Jarosz, lektor i dansk
   jozef.jarosz@uwr.edu.pl

Rusland

Herzen State Pedagogical University of Russia
   Anastasia Lomagina, lektor i dansk
   Lomagin2@gmail.com

   Margarita Kanarskaya, lektor i dansk
   margaritakanarskaya@gmail.com


Lomonosov State University (MGU)*
   Elvira Krylova, docent
   elvira_krylova@yahoo.dk


Moskvas Lingvistiske Statsuniversitet (MSLU / MGLU)
   Dina Nikulicheva, professor
   nikoulitcheva@yandex.ru

   Nonna Sudzhashvili, lektor i dansk
   nonna.s@mail.ru


Moskvas Statslige Institut for Internationale Relationer (MGIMO)
   Olga Krasova, lektor i dansk
   olgakrasova@mail.ru


Sankt-Peterburgskij, Gosudarstvennyj Universitet*
   Elena Gurova, lektor i dansk
   elenagurova8@gmail.com

   Elena Krasnova, docent i dansk
   ekrasnova@gmail.com

   Sanna Semënova Hedegaard, sendelektor i dansk
   semenova@outlook.dk

Schweiz

Universität Basel
   Caroline Ballebye Sørensen, lektor i dansk og litteratur
   caroline.soerensen@uzh.ch


Universität Zürich
   Caroline Ballebye Sørensen, lektor i dansk og litteratur
   caroline.soerensen@uzh.ch

Serbien

University of Belgrade*
   Mads Lorenz Eirup, sendelektor i dansk
   mads.eirup@fil.bg.ac.rs

Spanien

Universidad Complutense de Madrid
   Rafael Rodríguez Sánchez, lektor i dansk
   rafaro03@ucm.es


Universidad de Granada*

Storbritannien

University College London*
   Anne Grydehøj, sendelektor i dansk
   a.grydehoej@ucl.ac.uk


University of Edinburgh
   
Bjarne Thorup Thomsen, docent i skandinaviske studier
   bjarne.thomsen@ed.ac.uk

   Julie Larsen, lektor i dansk
   julie.larsen@d.ac.uk

Sverige

Göteborgs universitet

Linnéuniversitetet
   Simon Hartling, lektor i dansk
   simon.hartling@lnu.se


Lunds universitet
   Lone Koldtoft, adjunkt i dansk sprog og litteratur
   lone.koldtoft@nordlund.lu.se


Stockholms universitet
   Allan Christian Hansen, lektor i dansk
   allan.hansen@su.se


Uppsala universitet
   Lise Horneman Hansen, lektor i dansk
   lise.horneman-hansen@nordiska.uu.se

Sydkorea

Hankuk University of Foreign Studies

Tjekkiet

Universita Karlova*
   
Helena Brezinova, lektor i dansk
   helena.brezinova@ff.cuni.cz

   Morten Riber, sendelektor i dansk
   riberm@ff.cuni.cz

Tyskland

Albert-Ludwigs-Universität Freiburg*
   Helle Egendal. sendelektor i dansk
   helle.egendal@skandinavistik.uni-freiburg.de


Christian-Albrecht-Universität
   Torsten Voss, lektor i dansk
   t.storm@isfas.uni-kiel.de


Ernst-Moritz-Arndt-Universität

Georg-August-Universitet i Göttigen
   Maiken Møller Faaborg, lektor i dansk
   maikenmoeller.faaborg@uni-goettingen.de


Goethe-Universität Frankfurt am Main
   Anne Marlene Hastenplug, lektor i dansk
   marlene@hastenplug.de

Greifswalds Universitet
   Jens Rasmussen, lektor
   jensras@uni-greifswald.de


Humboldt-Universität
   Anders Ellegaard, lektor i dansk
   anders.ellegaard@hu-berlin.de


Technical University Dresden
   Erling Kjær Jensen
   e.k.jensen@t-online.de


Universität Göttingen
   Maiken Møller Faaborg, lektor i dansk
   maikenmoeller.faaborg@uni-goettingen.de


Universität Köln
  
Iben Berg-Breuer
   ibenberg@web.de


Universität München
   Stig Olsen, lektor i dansk
   stig.olsen@lrz.uni-muenchen.de


Westfälische Wilhelms-Universität
  
Stig Toftgaard Andersen, lektor
   anderse@uni@muenster.de

Ungarn

Eötvös Loránd Universitet (ELTE)*
   Carina Bagge Vestergaard, sendelektor i dansk
   cbagge11@gmail.com

USA

Brigham Young University
   Julie K. Allen, Professor i skandinaviske studier
   julie_allen@byu.edu


University of California at Berkeley
  
Karen Møller, lektor
   kmoller@berkeley.edu 


  
Karin Sanders, professor
   ksanders@berkeley.edu


University of California, Los Angeles (UCLA)
   Timothy R. Tangherlini, professor
   tango@humnet.ucla.edu


University of Colorado Boulder*
   Asger Mathias Valentin Nordvig, sendelektor i dansk
   mathias.nordvig@colorado.edu


University of Texas at Austin*
   Rikke Platz Cortsen, sendelektor i dansk
   rpcortsen@austin.utexas.edu


University of Washington*
   Kristian Næsby, sendelektor i dansk
   kristian.naesby@gmail.com

   Marianne Stecher, professor
   marianne@uw.edu


University of Wisconsin
  
Claus Elholm Andersen, professor i dansk
   clauselholm@yahoo.dk

   Nete Schmidt
   aschmidt2@wisc.edu

Østrig

Universität Wien*
   Amanda Christiansen, sendelektor i dansk
   amanda.christiansen@univie.ac.at

 

Senest opdateret 29. maj 2020