Du er her: Forside Minister og ministerium Historie Tidligere ministre

Tidligere ministre

Tidligere ministre på ressortområdet

Ulla Tørnæs (V)

Minister for Uddannelses- og Forskningsministeriet
Februar 2016 - november 2016
Områder: De videregående uddannelser, herunder blandt andet de maritime uddannelser, erhvervsakademierne, professionshøjskolerne, flere kunstneriske uddannelser samt universiteterne. SU-området samt forsknings og innovationsområdet.


Esben Lunde Larsen (V)

Minister for Uddannelses- og Forskningsministeriet
Juni 2015 - februar 2016
Områder: De videregående uddannelser, herunder blandt andet de maritime uddannelser, erhvervsakademierne, professionshøjskolerne, flere kunstneriske uddannelser samt universiteterne. SU-området samt forsknings og innovationsområdet.


Sofie Carsten Nielsen (RV)

Minister for Uddannelses- og Forskningsministeriet 
Februar 2014 - juni 2015
Områder: De videregående uddannelser, herunder blandt andet de maritime uddannelser, erhvervsakademierne, professionshøjskolerne, flere kunstneriske uddannelser samt universiteterne. SU-området samt forsknings og innovationsområdet.


Morten Østergaard (RV)

Minister for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser
Oktober 2011 - februar 2014
Områder: De videregående uddannelser, herunder blandt andet de maritime uddannelser, erhvervsakademierne, professionshøjskolerne, flere kunstneriske uddannelser samt universiteterne. SU-området samt forsknings og innovationsområdet.


Charlotte Sahl-Madsen (K)

Minister for Videnskab, Teknologi og Udvikling
Februar 2010 – oktober 2011
Områder: Forskning, universiteter, innovation samt it- og telekommunikation


Helge Sander (V)

Minister for Videnskab, Teknologi og Udvikling
November 2001 – februar 2010
Områder: Forskning, universiteter, innovation samt it- og telekommunikation


Birte Weiss (S)

It- og Forskningsminister
December 2000 – november 2001
Områder: Forskning, it og tele

Forskningsminister
Juli 1999 – december 2000
Områder: Forskning, universiteter, it og tele


Jan Trøjborg (S)

Forskningsminister
Marts 1998 – juli 1999
Område: Forskning, universiteter, it og tele


Jytte Hilden (S)

Forskningsminister
December 1996 – marts 1998
Område: Forskning, it og tele


Frank Jensen (S)

Forskningsminister
September 1994 – december 1996
Område: Forskning, it og tele


A.O. Andersen (CD)

Forskningsminister
Januar 1994 – september 1994
Område: Forskning


Svend Bergstein (CD)

Forsknings- og teknologiminister
Januar 1993 – januar 1994
Område: Forskning

Senest opdateret 12. december 2016